PETHŐ GÁSPÁR EGRI VÉGVÁRI VITÉZ FŐHADNAGY 1552-ES VÁROSTROM EGYIK HŐSE

 

Születési időpontját nem tudjuk. Legújabb kutatások szerint az 1560-as években hunyt el. Apja Gersei Pethő (Petheő) nemesi család sarja volt, akik még II. Ulászló magyar királytól kapták nemesi oklevelüket. Apja II.Ulászló gyerekeinek, Lajos hercegnek és Anna hercegnőnek nevelője volt. 1549. április 7-én a Gersei Pethő család bárói rangot szerzett, a bárói címet Pethő János kapitány és testvérei Gáspár valamint Boldizsár is elnyerték.

Pethő Gáspár főhadnagyot 1552-ben Zoltay Istvánnal és Bornemissza Gergellyel együtt Egerbe küldték. Pető 40 huszárjával meg és érkezett két társával egyetemben. 1552. szeptember 10-én a vártól 11 km-re fekvő Maklár faluhoz érkezett, Bornemissza Gergely, Zoltay István, Pethő Gáspár és Fügedy János 90 gyalogossal portyára mentek a török ellen. Sok törököt levágtak és gazdag zsákmánnyal tértek vissza a várba. 1552. szeptember 19-én történt, amikor a török ágyúval lőtte a várat, s a városban lévő Mária templomnál elhelyezett üteg okozta a legtöbb kárt. Aznap dél tájban Zolthay, hogy a veszedelmet elhárítsa, Pethő lovasaival együtt kitört a várból, és katonáival a török tüzéreket szétverték, az ágyúkat megrongálták. A vállalkozásukat kevés veszteséggel sikeresen befejezték.

 Pethő a külső várbeli Ó-kapu bástya védelmét irányította. A Szent Mihály-napi ostrom során, szeptember 29-én súlyosan megsebesül és kénytelen átadni a parancsnokságot egy másik tisztnek.

Miután a magyarok győzelmével záruló ostrom végetért, Pethő az egyik huszárszázad főhadnagyaként a várban maradt. Habsburg Ferdinánd királytól a vár védelmében tanúsított bátorságáért birtokadományban részesült. 1554 elején Pethő és Zolthay tiszteket a lovasaikkal együtt Nagyváradra vezényelték 15 hónapra. Közülük Zolthay utóbb visszatért az egri várba, Pethő Gáspár viszont nem. Valószínű, hogy, hogy 1554-55 körül megvált a végvári katonai élettől, s ettől kezdve kiterjedt birtokainak ügyeit intézte. Eger védőjének, Pethő Gáspárnak a feleségétől, devecseri Choron Dorottyától született Margit leányán kívül még két fia, Kristóf és Mihály.

 

Írta: Erdei László 2021. évben

Forrás:Csiffáry Gergely: Az 1552-es egri várvédő hősök névsora, sorsuk és az „egri név”